Part Number: JXD63B400
UNSPSC: 39121616
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Siemens Molded Case Circuit Breaker JXD63B400”
Your email address will not be published. Required fields are marked
Siemens Molded Case Circuit Breaker JXD63B400
د.إ1,146.47
42 people are viewing this product right now
600 VAC, 500 VDC, 400 A, 65 kA, 3-Pole, JD-Frame, Molded Case, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
Description:
  • Molded Case Circuit Breaker
  • Type Molded Case, Thermal Magnetic
  • Frame Type JD
  • Voltage Rating 600 VAC at 50/60 Hz, 500 VDC
  • Maximum AC Voltage Rating 600 V
  • Maximum DC Voltage Rating 500 V
  • Current Rating 400 Ampere at 40 Deg C
  • Number of Poles 3
  • Interrupting Rating 25 Kiloampere at 600 VAC/500 VDC
  • Terminal Type Not Included
  • Size 7.5 Inch W x 5.44 Inch D x 11 Inch H
  • Approval UL, CSA
Features / Benefits
  • UL Listed for Reverse Feed Applications
  • HACR Rated
UPC:  783643213098
Part Number: JXD63B400
UNSPSC: 39121616
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
In stock
or
SKU: 600 VAC, 500 VDC, 400 A, 65 kA, 3-Pole, JD-Frame, Molded Case, Thermal Magnetic, Circuit Breaker Categories:
Got Questions?
Feel free to Get in touch
Your Payment is 100% Secure