Part Number: QR22B225
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Siemens Low Voltage Molded Case Circuit Breaker QR22B225”
Your email address will not be published. Required fields are marked
Siemens Low Voltage Molded Case Circuit Breaker QR22B225
د.إ127.96
32 people are viewing this product right now
Siemens QRH22B225 Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 225 A, 25 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Description:
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Low Voltage, 240 VAC, 225 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, QR Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Pole, 1 ph, Load Lug Connection, NEMA 1/3R Enclosure, Flush Mounting, 40 deg C, 7 in H x 3 in W x 2.53 in D
Features / Benefits
  • Low Voltage
  • Voltage Rating: 240 VAC
  • Amperage Rating: 225 A
  • Frequency Rating: 50/60 Hz
  • Interrupt Rating: 25 kA
  • Frame: QR
  • Trip Type: Thermal Magnetic
  • Number of Poles: 2
  • Phase: 1
  • Connection Type: Load Lug
UPC:  804766136115
Part Number: QR22B225
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
In stock
or
SKU: Siemens QRH22B225 Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 225 A, 25 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip Categories:
Got Questions?
Feel free to Get in touch
Your Payment is 100% Secure