Part Number: QRH22B225
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Siemens Bolt-On 225-Amp 2-Pole Molded Case Circuit Breaker QRH22B225”
Your email address will not be published. Required fields are marked
Siemens Bolt-On 225-Amp 2-Pole Molded Case Circuit Breaker QRH22B225
د.إ305.02
26 people are viewing this product right now
Siemens QRH22B225 Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 225 A, 25 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Description:
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Low Voltage, 240 VAC, 225 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA Interrupt, QR Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Pole, 1 ph, Load Lug Connection, NEMA 1/3R Enclosure, Flush Mounting, 40 deg C, 7 in H x 3 in W x 2.53 in D
Features / Benefits
  • Type: Low Voltage
  • Voltage Rating: 240 VAC
  • Amperage Rating: 225 A
  • Frequency Rating: 50/60 Hz
  • Interrupt Rating: 25 kA
  • Frame: QR
  • Trip Type: Thermal Magnetic
  • Number of Poles: 2
  • Pase: 1
  • Connection Type: Load Lug
  • Enclosure Type: NEMA 1/3R
  • Mounting Type: Flush
UPC:  804766156236
Part Number: QRH22B225
Status:  Stock
Reviews
There are no reviews yet.
In stock
or
SKU: Siemens QRH22B225 Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 225 A, 25 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip Categories:
Got Questions?
Feel free to Get in touch
Your Payment is 100% Secure